Search Stars 2017 – Highlights
Search Stars 2017 är över och vi är fullmatade med intryck och taggade till tänderna! Här kommer en liten sammanfattning av de viktiga ämnen och trendspaningar våra fantastiska talare bjöd på.
Thomas Bering
Är varje kund värd lika mycket? Är dina viktigaste KPI’er CPA eller CPC?
- Fokusera på customer life time value
- Behandla dina segment olika.
- Prioritera experiment
Aleyda Solis
Google kommer börja indexera enligt premissen ”Mobile first” 2018.
Fredric Lundgren
Five performance factors you need to know about in 2018
“Slow loading sites frustrate users and negatively impact publishers. In our new study, “The Need for Mobile Speed”, we found that 53% of mobile site visits are abandoned if pages take longer than 3 seconds to load.” – Google
Ronell Smith
Hur definierar du ditt brands customer experience?
Ska du tvinga på dem fler produkter när de inte ens har bestämt sig för en produkt, eller ska du skapa fler möjligheter och dimensioner att upptäcka produkten?
Ronell kallar detta för “loose the vending machine mentality”, och förklarar genom att visa hur Amazon fungerar.
Amazon listar liknande produkter och presenterar för dig när du söker och undersöker produkter.
Detta ger dig inte mer och djupare förståelse för en produkt, utan gör bara att du måste ta hänsyn till ännu fler produktval i din research.
Istället menar Ronell att vi borde göra mer som Beard Brand som presenterar mer djup i innehållet för den produkt du tittar på, ger dig trygghet i form av social proof där andra konsumenter recenserat produkten i sociala medier, och visar all den detaljinfo du behöver för att veta om produkten passar dig eller inte.
Are we as a brand doing everything we can to generate the types of positive online and offline experiences that would lead to people thinking favorably of the brand and being more willing to do business with us?
James Finlayson
James Finlayson är mannen med den coolaste titeln på hela konferensen, Head of Innovation på Verve Search!
För de som inte känner till Verve Search är det en framgångsrik SEO och Content byrå som är baserad i London. Verve har vunnit fina awards både i England och ute i Europa som bästa SEO – Byrå, så när de skulle dela med sig av sin “hemlighet” var jag väldigt intresserad.
James tal byggde på att deras framgång primärt beror på hur de tacklar arbetet med länkar och att deras strategi går ut på att få någon eller några stora länkar istället för att jaga kvantiteten som många andra gör.
Jag tyckte det var en bra påminnelse, vi vet förstås hur viktigt det är med en stark länk, men ofta blir man för lat för att att jaga den. Därför var det intressant att se vilken oerhörd impact ett par av de länkarna han visade upp hade haft för deras kunder.
Istället för att nöja sig med en halvbra länk så funderar Verve och James på hur och var man kan få den där “perfekta länken”. Han visade oss statistik på vad en riktigt bra länk från The Guardian gjort för deras kund Expedia. De fick kvantiteten gratis tack vare att många ville skriva om eller kopiera materialet som de hade skapat.
-Var kreativa med innehållet och samtidigt fokusera på ett starkt varumärke när ni ska publicera materialet!
Man skulle kunna säga att det är som ett länkbete men som man publicerar på en annan, stark sida, men fokus på att länka tillbaka till kunden. När man publicerar sitt länk-arbete på en trovärdig site får man bra med auktoritet, både från Google och från användarna.
Charlie Williams
Charlie Williams från Screaming Frog pratade om vikten av att ha det innehållet på landningssidor som besökaren vill läsa istället för att tänka på vad man själv vill visa upp.
Detta är oerhört viktigt när det gäller content nu för tiden. Ska man ranka på Google ska man se till så att man tillfredställer sökarnas krav istället för att bara pressa in sina sökord så mycket som möjligt. Därför blir det viktigare och viktigare att man funderar på vad det är besökaren behöver och anpassa sidan efter det.
Charlie berättade även att man kunde ta reda på vad Google själva tycker är bra innehåll genom att läsa igenom Expertise, Authoritativeness and Trustworthiness. (E-A-T).
Hans tips var att fundera på vad för frågor dina besökare kunde ställa och ha ett svar på de frågorna direkt på landningssidan så att man inte behöver klicka bort från köpsidan för att få de svar man vill ha innan man bestämmer sig.
En mini – FAQ på de 3-4 vanligaste frågorna kunde hjälpa besökaren att bli en kund med en ökad konvertering, och samtidigt öka kvaliteten på sidan för ökad ranking och mer trafik. Win – Win!
Sam Marsden
Sam Marsden från DeepCrawl hade nog den mest tekniska presentationen där han visade hur man kontrollerar länk-kraften på sin webbplats.
Först visade han oss hur man ser alla länkar som kommer till sin webbplats. Efter det så gick han in och visade hur han styr kraften till de sidor han vill och hur han ser till så att sidor som är dåliga inte ska ha del av länkstyrkan.
De exempel han tog upp var 404-sidor, sidor med duplicerat innehåll och sidor som inte var indexerade. Sam menade att om man inte har en bra förståelse och analyserar detta finns det risk att mycket av länk-kraften som kommer in till sidan går förlorad.
Detta var inte direkt någon nyhet för mig själv då det är en av de vanligaste sakerna jag hjälper mina kunder med, styra länkstyrkan inom den egna webbplatsen med hjälp av en smart intern länkstruktur är oerhört viktigt. Jag tror att detta var en bra reminder för många som inte arbetar dagligen med SEO, och hans tal fick en del besökare att ta fram anteckningsblocken vilket alltid är ett bra tecken!
Lämna en kommentar
Want to join the discussion?Dela med dig av dina synpunkter!