Google har lanserat helpful content, en ny rankingsignal.

7 tips om Googles Helpful Content (2024)

Lästid: 6 minuter

Google vill att du ska skapa innehåll av hög kvalitet och vill premiera detta i sina algoritmer med lanseringen av Helpful Content.

Här går jag igenom Helpful Content och 7 tips och tankar om vilken effekt det har på ditt innehållsarbete.

Vad är Helpful Content?

Google har lanserat en ny rankingsignal, Helpful Content (Augusti 2022). Den nya rankingsignalen innebär att de har adderat nya värden som vägs in vid beslut om vilka webbplatser som ska placeras högt i sökresultatet.

Helpful Content lanserades först på det engelska språket. Men det är redan aviserat från Google att Helpful Content ska rullas ut på fler språk, men inga datum är kommunicerade än.

När Google lanserade Helpful Content så gick de ut med informationen på deras blogg och som oftast är de tydliga på sitt sätt, dvs de lämnar många frågor hängandes i luften.

Men kort kan man säga att Helpful Content fokuserar på ditt innehåll och den sökandes intention, dvs behov.

 

1. Skriv för människan, inte för Google

Google är tydligare än någonsin, skriv för människor och inte för Google.

Såklart skriver du redan för dina besökare främst men trots detta är det många som hakar upp sig på var olika ord ska skrivas och nämnas. Jag och mina kollegor möter innehållsskapare som tror att placeringarna av ord är avgörande.

En klassiker är ett ofta återkommande påstående; sökordet måste stå först i Title Link (fd Meta Title).

För många år sedan var hypotesen att sökordet skulle stå tidigt i exempelvis rubriker, men det är sedan länge en metod som inte bör följas.

När du skriver måste du förstå syftet med ditt innehåll och sökandes intention (behov). När du har identifierat söktermer som du vill bli synlig för så måste du identifiera sökintentionen hos dom om använder dessa söktermer. Ofta är det enkelt att förstå sökintentionen men ibland kan vi människor uttrycka samma sak för olika intentioner.

Text ska inte skrivas med AI enligt Google's Helpful Content

2. Var försiktig med AI-skriven text

Funderar du på AI-skriven text?

Google är väldigt tydliga i sin nyhet om Helpful Content, ditt innehållet ska vara skrivet av människor, för människor. Detta innebär att ditt innehåll, framför allt texten ska vara skriver av en människa och inte av en artificiell tjänst (AI-skriven text).

Google lyfter frågan om du använder automatiserade tjänster för att skapa innehåll och sätter sökmotorn i första rum, framför den sökandes behov.

“Are you using extensive automation to produce content on many topics?”

Google lyfter upp att den skrivna texten ska vara skriven av människor men är väldigt vag när det kommer till att använda textbasen som bas och sedan redigeras, de säger väldigt lite om det grafiska innehållet som likväl kan skapas med AI-teknik.

 

Innehåll ska skapas av människor, för människor enligt Google.

 

3. Tillför något nytt om du vill lyckas

När du skapar innehåll på din webbplats och du vill ha det positionerat i toppen på Google, då räcker det inte att göra något lika bra som andra.

Vi har länge pratat om 10x bättre innehåll som ett motto, dvs att du ska skapa tio gånger bättre innehåll än det som ligger placerade på första plats.

Och det ligger mycket i det uttrycket. Google säger det så här;

Are you mainly summarizing what others have to say without adding much value?

Om du säljer produkter som andra också har så skapa egna gärna produkttexter eftersom det är vanligt hos återförsäljare att använda det som de får från sin leverantör. Vid köp så har man ofta specifika frågor om en produkt eller ett köp. Försök identifiera dessa och ta med dom på produktsidan.

En annan metod för att skapa något unikt är att lyfta fram innehåll från egna studier, intervjuer eller undersökningar. Med hjälp av dina kunder och kollegor så kan du få svar på frågor som andra inte har fått.

Does your content clearly demonstrate first-hand expertise and a depth of knowledge (for example, expertise that comes from having actually used a product or service, or visiting a place)?

 

Du måste addera värde utöver det som redan finns på Google.

4. Om besökarna letar vidare så har du misslyckats

Google lyfter frågan om ditt innehåll inte hjälper den sökande tillräckligt så att de går tillbaka till Google för att fortsätta leta efter svar (innehåll) från andra källor.

Does your content leave readers feeling like they need to search again to get better information from other sources?

Det finns inga verktyg eller nyckeltal som kan hjälpa oss med att få svar på denna frågan, tyvärr. De nyckeltal som vi kan använda oss utav ger oss endast en liten del av sanningen, och kan även ge missvisande indikation.

De nyckeltal som kan bidra till lite mer förståelse, men som också kan vara missvisade är:

  • avvisningsfrekvens – hittar du i Google Analytics
  • genomsnittlig tid på sidan – hittar i Google Analytics

För att öka förståelsen för beteende kan det även vara klokt att göra djupare analys av besökarna med hjälp av heatmaps, click maps etc. Du kan enkelt göra detta med verktyg som exempelvis Hotjar.

5. Sökord är viktigt men inte som förr

Vi har i många år arbetat med att optimera vårt innehåll för olika söktermer, sökord och sökfraser. Sedan några år tillbaka har detta arbete blivit friare tack vare att Google’s algoritmer har blivit mer sofistikerade och kan tolka innehåll annorlunda än tidigare.

Det var många år sedan vi fokuserade på sökordsdensitet på 7%, numera är fokus på huvudsöktermer, synonymer och relaterade ord.

Med hjälp av ett rikt språk så gör vi det ofta enklare för läsaren men även för Google. Men vi skriver inte för Google (längre), den tiden är förbi. Numera skriver vi för de sökande och då blir våra texter mer innehållsrika än endast söktermer.

“The helpful content update aims to better reward content where visitors feel they’ve had a satisfying experience, while content that doesn’t meet a visitor’s expectations won’t perform as well.”

 

6. Lova inte något som är felaktigt

Ibland ser man löften om att få svar på en fråga men för att sedan mötas av att det inte alls var korrekt. Vanligtvis med lansering av nya produkter (exempelvis Apple) eller TV-serier (ex på Netflix).

Vid en sökning på Google kan man ofta hitta webbplatser som skriver att de har svaret på lanseringsdatum. När man väl besöker deras webbplats så inser man att de inte alls visste och för egen del lämnar man missnöjd, medans innehållsskaparen mycket väl kan vara nöjd eftersom de fick intäkter tack vare annonsvisningar.

Detta beteende vill Google förändra och lyfter fram detta i sin nyhet.

Does your content promise to answer a question that actually has no answer, such as suggesting there’s a release date for a product, movie, or TV show when one isn’t confirmed?

 

Var ärlig, Google har kolla ändå. Se lovar du något ska det stämma.

7. Ta bort onödigt innehåll som inte besvarar sökintentionen

Det har gått lite inflation i att skapa lång webbsidor med mycket innehåll utan större baktanke. Om du ska satsa på sk Topic Clusters så bör du ta fram en innehållsstrategi innan du påbörjar ditt arbete.

Vi vet idag att webbsidor med mycket innehåll inte är en given vinnare om det inte fyller sitt syfte, för besökaren (sökandes).

“Any content — not just unhelpful content — on sites determined to have relatively high amounts of unhelpful content overall is less likely to perform well in Search, assuming there is other content elsewhere from the web that’s better to display. For this reason, removing unhelpful content could help the rankings of your other content.”

Så om du tillhör dom som har mängder av innehåll på samma webbsidor utan en välutvecklad innehållsstrategi så kan det vara klokt att dela upp detta i flera webbsidor. Och det kan till och med bli aktuellt att ta bort innehåll som är ointressant för den sökande.

Men innan du tar bort innehåll så fundera igenom om det kan ha ett syfte för dina existerande kunder. Det är ju inte alltid en kund söker på Google efter ett svar utan kommer direkt till din webbplats, då kan det vara klokt att ha innehållet tillgängligt.

Helpful Content kommer att påverka svenskt innehåll

De senaste åren har merparten av uppdateringarna från Google rullats ut i många länder nästan samtidigt, men annat var det förr. För 5-10 år sedan rullades ofta uppdateringar i algoritmerna ut på olika språk och länder, med fokus i USA.

Med Helpful Content ser vi liknande beteende som tidigare, dvs man börjar med det engelska språket. När de ser att algoritmerna fungerar som de har planerat så kan de sedan ta sig an fler länder och språk.

Det är ännu för tidigt att säga något om tidpunkten för Sverige. Istället kan vi glädja oss åt att följa effekten i USA och förbereda oss i lugn och ro (?).

Vill du veta mer om Helpful Content?

Om du vill veta mer om Helpful Content så kontakta oss för en vidare dialog och hur ni kan arbeta på bästa vis.

Och om vill du följa Google’s uppdateringar av sina algoritmer så hittar du deras releasedatum här.