Hej!
Välkommen till en ny vecka med spännande digitala nyheter! Vi håller koll på den digitala världen för att kunna ge dig uppdateringar på de allra senaste.
För den här veckan tar vi bland annat upp att Tiktok testar en utbildnings – tagg för content, Google har släppt en guide om vårt köpbeteende, Instagram testar ett nytt sätt att reagera på händelser och Google har tagit fram de mest sökta orden under USA – Valet!
Här kan du bläddra bland våra utvalda digitala nyheter 👇
- 1 Tiktok testar en Educational Tab för utbildande content!
- 2 Google har släppt en retail holiday guide
- 3 Netflix lanserar Linjär TV i Frankrike!
- 4 Instagram testar ett nytt sätt att reagera på händelser!
- 5 LinkedIn lanserar Company Engagement Report
- 6 Sökrekord på Google under USA – Valet!
- 7 Kampanjtillägg finns nu tillgängliga för Microsoft Ads!
Tiktok testar en Educational Tab för utbildande content!
Tydligen har Tiktok haft en # kampanj som kallas Learn on Tiktok tidigare i år för att uppmuntra kreatörer att skapa utbildande content.
Denna nya educational tab är fortfarande under test.
TikTok previously wrote:
“The joy of learning on TikTok is that the content offers instructional tips and takeaways in a creative format, teaching something useful and inspiring users to seek out more information in a way that is fun and engaging. ”
Spännande! Läs hela inlägget här.
Google har släppt en retail holiday guide
Google släppte för lite drygt tre veckor sedan deras retail holiday guide med massor av insikter kring vårt köpbeteende inför storhelgerna.
Några av de saker vi kan läsa är att julshoppingen börjar tidigare i år (62% av US shoppers) Detta beror med största sannolikhet på att fler jobbar hemma, har mer tid och att vi är oroliga att det vi vill köpa ska ta slut på lager.
Sökningarna på “fashion online shopping” har gått upp med 600% i år. Sökningarna på “available near me” ökar med 100% årligen world wide. Över 70% säger att YouTube gör oss medvetna om nya varumärken.
Netflix lanserar Linjär TV i Frankrike!
Streamingtjänsten Netflix har valt att lansera en linjär kanal på den franska marknaden. Kanalen kommer sända franska, internationella och amerikanska filmer och tv-serier. Detta gör att man slipper välja vad man ska titta på, Netflix väljer åt en. Det ska bli spännande att se om det fungerar och om de väljer att lansera i flera länder.
Instagram testar ett nytt sätt att reagera på händelser!
Instagram testar nytt sätt för användare att reagera på händelser utan att det skickas som ett DM direkt till själva skaparen. Tanken är att reaktionen ska kunna synas på själva händelsen istället för att enbart få en emoji skickad till sin direkta inkorg! Det verkar som ett bra tillskott och hade varit spännande att se det i full action men vi får vänta och se hur det utvecklas.
LinkedIn lanserar Company Engagement Report
Den nya Company Engagement Rapporten hos LinkedIn är byggd för att hjälpa dig i din ABM-strategi. Den samlar in och presenterar data för dina target accounts. Ta del av bland annat total ad engagement, total organic engagement och total website visits.
Detta ska finnas tillgängligt för alla som använder LinkedIns Campaign Manager.
Sökrekord på Google under USA – Valet!
Microsoft Ads släpper nu annonstillägg för USA som kallas “promotion extensions”. Det liknar Google Ads kampanjtillägg medräknat att dessa är skapade och har sitt syfte för att lyfta rea på produkter, rabatter på hela sortiment och kunna användas under exempelvis Black Friday, Cyber Monday, Julrea m.m.
Annonstillägg (ads exentions) är tillägg som kan läggas till och synas tillsammans med de vanliga sökannonserna!